Gezilecek Yerler

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık Merkez

Ayvalık gezilecek yerler açısından çok zengindir. Ayvalık’ın Tarihi Rum Evleri başta olmak üzere, Ayvalık Yat Limanı, Ayazma Kilisesi, Saatli Cami, Taksiyarhis Anıt Müzesi, Çınarlı Cami ve Hamidiye Cami bu bölgede ki gezilecek en cazip alanlardır.

Çarşıda gezmenin en güzel ve pratik yolu yürümektir. Bölgede ki uzun sahil boyunca size göz banyosu yaptıracak deniz, adalar ve liman manzarası ile yürümek size keyif verecektir. Aynı zamanda araç park sıkıntısının en iyi çözümüdür.

Neredeyse Ayvalık’ın tümünde bulunan genellikle 1860 adet olan ve tescillenen Cumbalı Tarihi Ayvalık Evleri gezip görmeye değer kalitededir. Taş yapıların ve rum ustalarının elinden geçmiş bu yapılar size büyük keyif ve huzur verecektir.

Ayvalık Merkezi
Sarımsaklı Plajları

Sarımsaklı Plajlar

Kuzey Ege şeridi boyunca, bölgenin en iyi ve güzel plajını, tüm semtlerde, tüm beldelerde, tüm köylerde ve ilçelerde kime sorsanız verecekleri tek cevap Ayvalık Sarımsaklı Plajlarıdır. Bölgenin altın rengi ve incecik bir kuma sahip olan plajı hem uzun hem de geniş bir plajdır. Bu plaj boyunca uzanan Sarımsaklı otelleri her yıl binlerce turisti bu bölgede ağırlamaktadır. Sarımsaklı plajının kumu o kadar güzeldir ki, ne bir çamur gibi ayağa yapışır ne de çakıl gibi ayağa batar. Mavi bayraklı tertemiz bu denizde, deniz suyu sanki içinde pırlanta tanecikleri varmış gibi parıldar.

Ayvalık Sea Resort Hotel ise Sarımsaklı plajında denize sıfır konumdadır. Sea Resort Beach plajında; otelimize ait şemsiye ve şezlonglar bulunmakta, konuklarımıza aynı zamanda yiyecek ve içecek servisi de yapılmaktadır.
Gezilecek Yerler açısından çok zengin olan Ayvalık’ta Ayvalık Sea Resort Hotel’den keyifle başlayabilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Ayvalığa gelip te Şeytan Sofrası gibi bölgenin en özel seyir tepesini görmeyen yoktur. Şeytan Sofrası hem manzarası hem hikayesi hemde doğası ile Ayvalıkta en çok ziyaret edilen yerler arasında. Özellikle akşamları gün batımı izlemek isteyenler için fevkalade bir yer. Ayvalıkta oteller veya Sarımsaklı otellerde konaklayan yabancı ve yerli turistlerin vazgeçilmez mekanı. Şeytan Sofrası ismini tepedeki kayaların kenarında bulunan demir kafesle çevrili şeytanın ayak izi diye bilinen kayadan almakta.

Rivayete göre “cennetten kovulan şeytan, yeryüzünde bir cennet ararken burayı bulur ve bastığı yerde ayak izi kalır.” Şeytanın ayak izi olduğu iddia edilen çukur demir kafeslerle çevrilmiş ve korumaya alınmış. Sosyal Medya Hesabımızda da bu yerleri sık sık paylaşacağız.

Şeytan Sofrası
Cunda Adası

Cunda Adası

Cunda Adası diğer adıyla Alibey Adası ismini, Kurtuluş Savaşı sırasında padişahın “Yunanlılara teslim olun” emrine uymayan ve milli mücadele başlatarak ilk kurşunu atan Yarbay Ali Çetinkaya’dan almıştır. Çevresinde irili ufaklı 22 tane ada bulunan Cunda adası, Türkiye’nin 4. büyük adasıdır. Cunda adasında bulunan Cunda otelleri, Cunda koyları ve Cunda plajları da her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.  Cunda Adası’nda bulunan koylar da doğal güzellikleri ile ormanları ile aranılan huzur buradaymış dedirtmektedir.

Aynı zamanda Cunda Adası tarihi mirasları ve kültürel mirasları açısından da çok zengindir. Cunda Adası’nda bulunan rumlardan kalma Cunda kiliseleri, Cunda müzeleri, daracık taş sokakları ve cumbalı taş evleri oldukça ilgi görmektedir. Her yerden izlenecek güzel ada ve liman manzaraları da sizi bambaşka bir dünyaya taşımaktadır.